Knjiga ob 80. letnici PGD Studenec

Naslovna stran

Torej, ideja je padla, samo še uresničiti jo je bilo treba. Kar hitro smo ugotovili, da imamo iz bližnje preteklosti več kot dovolj materiala, a bolj, kot smo šli v preteklost, manj je bilo ohranjenih stvari. O fotoaparatih, kamerah in računalnikih takrat ni bilo ne duha ne sluha, zato smo se morali kar pošteno potruditi, da smo zbrali vse stare zapiske in fotografije. Brskali smo po starih arhivih, obujali spomine z najstarejšimi člani našega društva in se trudili prepoznati gasilke in gasilce na starih, črnobelih in pogosto zbledelih fotografijah. Dela je bilo kar precej, zato je bilo precej tudi avtorjev, ki smo vsak po svojih močeh prispevali k nastanku knjige. Da ni prišlo do zmešnjave, smo si že kar na začetku razdelili teme. Bolj kot smo razmišljali, več jih je bilo: od zgodovine društva, gradnje gasilskega doma, gasilskih veselic do tekmovanj, opreme in intervencij. Večkrat smo se dobili na sestankih in pomagali drug drugemu s svežimi zamislimi ter si med sabo sposojali gradivo, iz katerega smo s trudom razvozlavali stare pisave. Zadnja stranNa vsakem sestanku je bilo več napisanega, več fotografij in tako so se počasi izoblikovali posamezni članki. Večkrat smo se nasmejali starim fotografijam in ob tem vsaj malce pozabili, da se prehitro bliža rok, ko mora biti besedilo napisano. To nam je sicer uspelo, a čakalo nas je še veliko dela. Iz zajetnega kupa fotografij smo morali zbrati vse, ki bi sodile k temam iz knjige. Težko se je bilo odločiti med številnimi fotografijami, a vseh žal ni bilo mogoče objaviti, saj bi imela sicer knjiga zagotovo vsaj 1000 strani. Obenem pa smo se razveselili spremnih besed, ki so jih poleg predsednika našega društva Petra Cerarja, napisali še Marjan Slatnar, predsednik GZ Domžale, Cveta Zalokar Oražem, županja Občine Domžale in Matej Kotnik, župan Občine Lukovica. Vsi so nam čestitali ob lepem jubileju in nam z vzpodbudnimi besedami zaželi še vnaprej tako uspešno delovanje.

Tako, sedaj smo pa res dokončno izbrali vse članke in fotografije in knjiga je šla v oblikovanje in tisk. Prvo verzijo je dobila v pregled še naša lektorica Sonja, ki je imela precej dela. Časi, ko smo se učili slovenščine in njenih pravil, so že kar daleč za nami, zato je manjkala marsikatera vejica, pa tudi računalniški škrat je bil na delu in nam je ponagajal pri presledkih in pikah. A vse se je splačalo, saj je iz kupa besedila in razmetanih fotografij nastala moderno in nadvse pregledno oblikovana knjiga, ki zagotovo krasi mnogo knjižnih polic v družinah našega društva. Njena cena ni pomembna, bolj je namreč pomembno to, da bo zagotovo vsak član društva našel v njej zapis kakšnega dogodka, pri katerem je tudi sam sodeloval, ali pa fotografijo, na kateri se skoraj ne bo prepoznal. Starejši boste zagotovo svojim vnukom s ponosom pokazali, kako ste se včasih s preprosto opremo bojevali proti ognju in ostalim naravnim nesrečam, mlajši pa jo bomo čez nekaj let ravno tako z veseljem ponovno vzeli v roke in se spomnili, kako smo zmagovali na tekmovanjih in se zabavali na veselicah. Trud vseh avtorjev pa je bil poplačan že takoj, ko smo dobili lično vezano knjige, še bolj pa smo bili ponosni, ko so nas pohvalili tudi ostale članice in člani z besedami: »Pa res dobr zgleda tale knjiga,« obenem pa so že vsi zavzeto listali po njej in ugotavljali, da ponuja zanimivo branje in nepozabne fotografije.

Sabina Cerar

Knjiga:

STUDENEC – 80 let prostovoljnega gasilstva (168 strani)

Avtorji: Peter Cerar, Sabina Cerar, Barbara Kocjan, Matjaž Merkužič, Boštjan Primožič, Tomaž Primožič, Marko Rahne, Juljana Slapar, Andrej Štefe

Lektoriranje in urejanje: Sonja Primožič

Oblikovanje in priprava za tisk: Tomyco, d.o.o.

Tisk: Grafika 2000, d.o.o.

Naklada: 450 izvodov

SPONZORJI: Njim gre še posebna zahvala, ker so nam omogočili pripravo in izdajo te knjige.

Zlati sponzor:

ROTOMETAL d.o.o.

POSLOVNI SISTEM MERCATOR d.d.

OBČINA LUKOVICA

HELIOS, Tovarna barv, lakov in umetnih smol Količevo d.o.o.

KRAJEVNA SKUPNOST KRTINA

OBČINA DOMŽALE

SKUPINA GAMSI

Srebrni sponzor:

MG INŠTALATERSTVO d.o.o.

ZAVAROVALNICA TRIGLAV d.d., Območna enota Ljubljana

AVTOPREVOZNIŠTVO SIMON FRANC s.p.

JERE B&B d.o.o.

CVETLIČARNA VIJOLICA, PRAŠNIKAR STANKA s.p.

GOSTINSTVO IN FRIZRERSTVO PRI SOKLIČ, PETERKA DARJA s.p.

TOSAMA, Tovarna sanitetnega materiala d.d.

GAMAT TRGOVSKO PODJETJE d.o.o.

Bronasti sponzor:

AC KIA JEEP CHRYSLER, LADISLAV KUŠAR s.p.

AVTOPREVOZNIŠTVO, MIRAN JERAS s.p.

GOSTIŠČE ROK

SEBLES d.o.o., Nakup hlodovine, proizvodnja in prodaja rezanega lesa – žaga

LANSER d.o.o.

KOVIČ d.o.o., Dob pri Domžalah

ROLTEK d.o.o.

ELEKTROMEHANIKA, SELAN ANDREJ s.p.

GRAMAG, podjetje za gradnjo, projektiranje in svetovanje, d.o.o.

SILAN, PODJETJE ZA PROMET Z NEPEMIČNINAMI d.o.o.

AS DOMŽALE BUS d.o.o.